Przeskocz do treści

Story Cubes

9 marca, 2013

Story Cubes

SAM_2549

Gra, zabawa, zabawka. Trudno zakwalifikować tę jednak dla mnie grę.

Dziewięć kostek z obrazkami zamiast oczek. Kostki są sześcienne. Rzuca się tymi kostkami i trzeba ułożyć historię (historyjkę) na podstawie tych obrazków. Dzieci potrafią bawić się w taki sposób bardzo długo. Dorośli krócej.

Dorośli za to mogą bawić się w określonym celu. Zresztą po to te kostki zostały wymyślone. Jakie to mogą być cele. Można użyć kostek do badania kompetencji językowych dzieci. Kostki są dobrym sposobem na brak pomysłu. Bierzemy na warsztat temat i myślimy o nim tak jak podpowiedzą nam obrazki. Matematycy mogą policzyć ile jest możliwych kombinacji.

Powstają naprawdę szalone pomysły. Nie masz pomysłu na wypracowanie z języka polskiego, szukasz oryginalnej wymówki – rzuć kośćmi.

Pierwszy zestaw zawiera kostki z obrazkami rzeczowników. Następny jest z czasownikami. Połączenie zestawów daje możliwość zabaw gramatycznych. Budujemy zdanie w ojczystym lub obcym języku.

Świetna jest zabawa w budowanie opowiadania całej grupy. Uczestnicy opowiadają dobierając kolejne kostki i utrzymując fabułę.

Kostki naprawdę działają. Dla mnie są podstawowym narzędziem nauczyciela i są w plecaku razem z normalnymi kośćmi (ćwiczenie rachunków).

Zresztą kostki normalne można też łączyć z tymi story. Wtedy zdania mamy jeszcze bardziej rozbudowane. Gdy dołożymy jeszcze kostki z emocjami i pogodą  mamy pory roku i uczucia a jak ktoś pokusi się o kostkę + , – dochodzą zdania przeczące. Fajnie jest jak nauczyciel rzuca kostkami emocji i +,-  wtedy ustala warunki zdania a uczeń kostkami story i buduje na ich podstawie zdanie.

Polecam tę grę bo choć nie można wyłonić w niej jednoznacznie zwycięzcy to daje wiele radości. Jest też pomocna przy przełamywaniu stereotypowego myślenia (po to powstała)

Wszędzie da się zabrać. Ma proste reguły i da się w nią zagrać z każdym.

http://storycubes.rebel.pl/

Carek

base_15SAM_2551

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: