Skip to content

Dać Grać

Kwiecień 27, 2013

Wyobraź sobie, że czytasz ogromną instrukcję do gry. Wielkie cywilizacje ścierają się ze sobą. Dużo liczenia i zmiennych. Epickie opisy bitew. Nawet dodatkowo co jakiś czas muzyka w tle a wszystko okraszone pięknymi grafikami twórców, których znasz od strony warsztatu i życiorysu. Wszystko już wiesz, możesz zaczynać…Tylko? Właśnie. Okazuje się, że jest tylko instrukcja. Można ją przeczytać jeszcze raz, nauczyć się na pamięć, przerobić ją, brać wycinki, zaliczać. Sprawdzają cię z tej instrukcji. Przepytują na wyrywki. Oceniają.

Nigdy jednak nie zagrasz, bo do tej instrukcji nie ma gry. Jest tylko instrukcja. Lepiej lub gorzej napisana instrukcja i rys historyczny gry. Samej gry nie ma. Czasami zdarza się, że możesz coś zrobić według instrukcji, ale nie robisz tego sam i ktoś pilnuje, abyś nie popełnił błędu.

Taka sytuacja, której gracze nie lubią i mówią wtedy, że gra gra za nich. Każdy pewnie przypomina sobie jak świetnie się przygotował i nigdy nie zagrał.

Ja myślałem o szkole. Moja córka nauczyła się wierszyka. Dobrze mówiła go w domu a w przedszkolu pani powiedziała wierszyk za nią. Znaczy tak podpowiadała z boku, żeby wszystko dobrze wypadło, bo na sali był burmistrz.

Kiedyś jeden pan w technikum opowiadał nam cały semestr jak wygląda piec martenowski a gdy stanęliśmy przed piecem w hucie nikt go nie rozpoznał.

Nawet w szkole zdarzają się cuda . Dzieci grają na podstawie tekstu i zebranych wcześniej informacji. Warsztaty  Teatralne.

W dniu premiery zostają sami. Nauczyciel gania jeszcze z kartkami scenariusza, ale od dzieci skutecznie oddziela go scena. Poszło, oni są już tam sami i grają swoją partię. Jest lepiej  lub gorzej , ale jest ich. Kończą żywi ze swoimi emocjami. Sami wzięli odpowiedzialność za grę, więc nie mają do nikogo pretensji.

IMG_3955 IMG_3973

Pamiętajmy , żeby po rozłożeniu sceny, która dobrze chroniła grających, dać im przestrzeń do wypróbowania instrukcji na co dzień.

Można i trzeba to robić na lekcjach.

Prostym sposobem są gry planszowe. Krótkie zapoznanie z instrukcją a później każdy pozostawiony jest sam sobie, ale w bezpiecznych zasadach wspólnej gry.

Czarek

zolwie zolwie1

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: