Skip to content

Fresko

Lipiec 24, 2013

Obrazek

Trafiła mi się gra, do której nie muszę namawiać domowników jakoś specjalnie. Mało tego gra „gra się” też poza planszą. Czy konieczne jest wstawanie tak rano? Ten fioletowy można tylko wymieszać. Naprawdę opłaca się mieć tego dodatkowego pomocnika? Takie pytania zadają sobie malarze, którzy skończyli grać w grę Fresko.

Zadaniem graczy jest odnowienie fresku znajdującego się na sklepieniu kościoła. Jak wygląda życie malarza?

Wstaje rano. Sam decyduje o której. Gdy wstanie wcześnie wszędzie jest pierwszy, ale na targu z farbami jest drożej i obudzonym pomocnikom spada morale.

Obrazek

Dzień malarza to wizyta na targu z farbami, następnie malowanie fragmentu fresku( główne źródło punktów, gdy biskup przygląda się pracy wypłata jest większa- pracujący zaprasza go płacąc talara).po pracy w kościele można podjąć się pracy dodatkowej w postaci malowania portretów. Za taką chałturę dostajemy 3 talary. Jak uda nam się namalować więcej portretów to dostajemy krotność tych pieniędzy. Trzeba jeszcze przygotować farby w pracowni. Polega to na mieszaniu kolorów podstawowych. Powstają z nich zielony, fioletowy i pomarańczowy. Te trudniej kupić na targu a fioletowego tam nie sprzedają. A co robią malarze po pracy? Idą do teatru. Malarze odpoczywają w teatrze ? Tak to jest gra rodzinna. Zresztą dawniej w teatrze robiło się różne rzeczy. Rano ten, który jest ostatni na torze punktów decyduje pierwszy , o której wstaje. I dalej malujemy…

Tak do momentu, aż zostanie 6 lub mniej fragmentów fresku w kościele. Wtedy następuje ostatnia runda. Tam mamy możliwość  dwukrotnego wejścia do kościoła.

Jeden malarz nie wykonałby wszystkich tych czynności. Pomagają mu pomocnicy. W tajemnicy ustawiamy ich na prywatnej planszy akcji. W zależności od naszych wyborów i ustalonej wcześniej kolejności wstawania wykonamy to co zaplanowaliśmy lub nie wykonamy.

Możemy stracić  lub zyskać pomocnika. Regulujemy to porą wstawania i wizytami w teatrze.

Gra chwalona jest wszędzie za piękne grafiki i wygląd. Mi też się podoba , ale znam gry ładniejsze. Fresk mógłby być jakimś autentycznym znanym dziełem.

Za to bardzo podoba mi się mechanika i oddanie rzeczywistości w tej grze. Naprawdę można poczuć się jak malarz.

Zasad jest sporo jak na grę rodzinną, ale są klarowne i intuicyjne. Nie ma polskiej instrukcji do gry. Bardzo dobra angielska wszystko prosto wyjaśnia. Pomagają obrazki.

Wykonanie gry jest znakomite. Wydawnictwo Queen Games zawsze gwarantuje doskonałą jakość i wysoką cenę. Gra trafiła mi się w cenie promocyjnej. Nie jest popularna w Polsce. A jest jedną z najlepszych gier rodzinnych i została doceniona wieloma nagrodami.

W pudełku podstawowej gry znajdują się trzy dodatki. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim. Na dodatek dodatki bardzo dobre. Nie zmieniają zbytnio zasad gry podstawowej a mocno wpływają na nasze wybory i strategię. Po pierwszych grach oceniłem  tę grę na 9/10. Znaczy to u mnie bardzo dobra gra rodzinna. Z dodatkami dostaje 10. Mogą z nimi pograć doświadczeni gracze.

Zostały też  wydane dodatki w oddzielnych pudełkach.

Gra przebiega płynnie. Malarze kończą w niewielkiej odległości  od siebie na torze punktacji. Walka jest zacięta. Gdy podbierzemy coś komuś to nam podbierze gra. Wszystko jest dobrze przemyślane i świetnie symuluje życie malarza fresków.

Partia przebiega szybko ( około godzinki) i jest chęć zagrania jeszcze raz. Nowa partia będzie wyglądała prawie tak samo. Wykonujemy takie same czynności. Zmienia się rozkład kafelków na fresku, zawsze losowane są farby dostępne na rynku. Zmian w sam raz, aby „ogarnąć” to wszystko a z drugiej strony nie być znudzonym. Z każdą partią zdobywamy więcej punktów.

Zawsze znajdę chętnych na partię. Wśród cięższych gier rodzinnych nasz numer 1.

Czarek

 

Dziś napiszę o grze „Fresko”. Jest ona jedną z moich ulubionych gier. Lubię ją , bo dostarcza różnych emocji: raz jest przyjemnie a raz się wściekasz. Podoba mi się grafika gry z mnóstwem kolorów. Fresko jest grą w moim typie, ponieważ lubię malować i szkicować, a poza tym zasady są proste ale czasem trzeba pomyśleć nad swoim ruchem. W grze chodzi o to by odnowić stary fresk.

Zachęcam bardzo do zagrania w tę grę.

Nina            

Obrazek

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: