Przeskocz do treści

Stone Age

Październik 6, 2013

Obrazek

Każdemu graczowi zdarzy się wcześniej czy później sytuacja, w której ma wybrać grę dla towarzystwa na pierwszy raz. Nie ma problemu gdy mamy tylko jeden tytuł. Gdy wyboru dokonujemy w games roomie , w którym tytułów jest 300 to zaczynamy się zastanawiać. Warunki podstawowe: nie za trudne zasady, dla graczy w różnym wieku ( rodzice i dzieci), nie długaśna, ładna, taka żeby pomyśleć i żeby przyjemnie się grało. Wybór padł na Stone Age. A jak gra poradziła sobie wobec takich oczekiwań?

Wiele osób lubi poczuć trudy życia człowieka z epoki kamienia. Ciężka praca, głód, słabe narzędzia. Zdobywanie pożywienia i materiałów do rozwoju spodobało się wszystkim. Należy więc uznać, że temat gry czyli budowanie swojej osady i rozwój cywilizacji trafiony jest w punkt.

Wejściu w ten świat sprzyja plansza a dokładnie ilustracje. Zachwycają wielu a wykonał je mistrz Menzel. Szczegółowa plansza buduje klimat.

A jaka mechanika odwzorowuje to życie w trudnych czasach? Kostki i zajmowanie miejsca do pracy przez naszych ludzi. Posyłamy ludzi (na początku mamy pięć osób) do lasu,

 

Obrazek

glinianki, kamieniołomu, po złoto i po żywność.

Obrazek

Możemy też rozwijać nasze umiejętności produkując narzędzia i doskonaląc kulturę agrarną.

Obrazek

Można też zwiększać populację. Wysyłamy parę do specjalnego namiotu i po turze wraca już o jedną osobę więcej.

Obrazek

Jak pracujemy w lokacjach? Rzucamy kostkami (jedną za każdego w danym miejscu) i sumę dzielimy przez trud: na polowaniu przez 2, w lesie przez 3, w gliniance przez 4, kamieniołomie 5 i kopalni złota 6. Trochę w pracy pomagają narzędzia, każde dodaje jeden na kostce i w następnej turze działa ponownie. Za zdobyte materiały budujemy domy i rozwijamy cywilizację. Domy przynoszą punkty natychmiast , ale duże znaczenie mają karty cywilizacji, które na koniec gry dużo  mogą zmienić w punktacji. Ważny aspekt edukacyjny. Nie wystarczy zbudować wielu domków. Trzeba też dbać o rozwój wspólnoty i cywilizacji z jej aspektami w postaci muzyki, nauki, narzędzi itp. A same domki nie różnią się niczym oprócz ceny w materiałach. Osiedla są więc spójne i nie dotknięte efektem „pastelozy”. Karmimy swoich ludzi na koniec każdej tury. Znaczy po pracy. Każdy zjada jedną jednostkę żywności. Jeśli zabrakło jedzenia jeden towar zamieniamy za jedno jedzonko. Gdy nie mamy jak nakarmić naszych ludzi cofamy się o 10 na torze punktacji. W drugiej turze wszystko idzie już sprawnie i płynnie.

Obrazek

Pojawiają się komentarze jak w grze RPG. -Ciężko było w tej kopalni.-Tym razem dużo nie zjemy. To polepsza jeszcze i tak już dobry klimat gry.

Kości. Kości – wiadomo -szczęście, ale czy to nie tak jak w życiu. Narzędzia bardzo ładnie pomagają w nieudanych rzutach.

Obrazek

 

Duże znaczenie na koniec gry mają zebrane karty cywilizacji. Przetrwanie i szybki rozwój w tej grze są więc wynikiem dobrych wyborów i strategii.

Po godzince może półtorej kończymy grę w dobrych nastrojach. Znowu gra podobała się wszystkim.

Graliśmy na imprezie Planszówki na Narodowym. Spotkanie planszomaniaków zostało perfekcyjnie zorganizowane a pomieszczenia stadionu okazały się znakomitym miejscem do grania.

Obrazek

Wracając do Stone Age wydanej przez Hans im Gluck. Wydanie doskonałe: piękna plansza ze świetnie zorganizowaną przestrzenią i bardzo dobrymi elementami. Poziom klimatu jak zawsze zależny od graczy. Jednak temat i mechanika pozwalają wczuć się każdemu.

Wśród osób z którymi grałem nie było żadnej, której gra by się nie podobała. Moim zdaniem klasyk gier rodzinnych doceniony przez wielu graczy na całym świecie. Obok Ticket to Ride i 7 Wonders gra  pierwszego wyboru dla rodzinnego grona.

 Obrazek

 Czarek

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: