Skip to content

Noblemen

Listopad 6, 2013

Obrazek

Proste, działające pomysły to coś, co nie tylko w grach lubię najbardziej. Taki łańcuszek: wykładamy 3 kafelki, gdzie las- daje nam możliwość pobrania nowego kafelka; pole- zarabiamy na nim jednego funta; działka- nic nie daje, ale możemy zbudować na niej budynek (tylko na niej); ogród- daje nam prestiż.

Teraz narracja: karczujemy las i dzięki temu mamy nowe tereny. Na polach zasiewamy zboże, które daje nam dochód. Na byłym lesie możemy zbudować budynki, które opłacamy zarobionymi na polach pieniędzmi. Ogrody są świadectwem tego, że nam się powiodło. I właściwie niczemu nie służą. Może i niczemu, ale łatwiej przyjąć królową w ogrodzie, niż na polu, czy w lesie.

Do mnie to przemawia, choć nie wiem, czy autor „Noblemen” myślał dokładnie tak jak ja. Jednak taki mechanizm zastosował w tej grze. Proste i doskonałe serce gry. Zyski z budynków możemy zainwestować w: pałac- daje punkty i zaprasza królową, zamek- pozwala czerpać zyski z posiadłości przeciwników, kościół- pobieramy dzięki niemu kartę, którą możemy zagrać w swojej turze. Logicznie pomyślane są same zasady budowania. Po pierwsze trzeba mieć działkę, pałac może powstać tylko przez upgrade zamku i nie może z nimi sąsiadować. Altankę możemy zbudować, ale pod  warunkiem, że posiadamy określone tereny. Mamy też bonusy za odpowiednie umieszczenie swoich budowli na planszy (dobrze jest gdy kościoły sąsiadują z pałacami i zamkami).

Grę dopełniają: darowizny na kościół (dobrowolne 🙂 ), podatki, które zbieramy w lesie- dają nam nowe kafelki i podatki od pól- dają nam pieniądze, możemy też przekupić. Co jakiś czas organizowany jest bal maskowy, na którym zyskujemy prestiż za układ i rodzaj naszych terenów. W ten sposób zdobywamy nowe tytuły w hierarchii szlacheckiej, a te dają nam bonusy przy budowaniu nowych budynków.

Na wszystko mamy trzy sezony. W turze wykonujemy jedną akcję, plus możliwość zagrania karty i wymiany kafelków ( 2 do 1, z tym, że ten pobierany widzimy). Rozgrywka toczy się w dobrym tempie. Po pierwszych 3 – 4 turach, wszystko jest już jasne i skupiamy się na kombinacji.

Obrazek

Zasad jest bardzo wiele, ale mechanizm gry jest tak zrośnięty i zintegrowany z tematem, że reszta wydaje się oczywista, ale nie nudne. Pewnie, że dopatrzymy się elementów zaczerpniętych od innych autorów. Nie jest to jednak zbiór małych gierek, które mają tworzyć większą.

Całość tworzy bardzo dobry symulator życia szlachty w Anglii. Zaplanowanie rozwoju swoich terenów, pozyskiwanie pieniędzy, przygotowanie się na bal, budowanie, to sprawy, które pochłaniają szlachcica. I to najważniejsze pytanie!? Czy rozwijać się równolegle? Czy stać się szlachcicem wyspecjalizowanym? I kiedy zebrać podatki, bo bale zaplanowane są z góry.

Gra z wieloma możliwościami wyboru, przy której przyjemnie się spotkać.  Uruchamia przy tym wyobraźnię, dzięki czemu możemy uczestniczyć w życiu Noblemen’ów, a nie tylko przesuwać kosteczki.

Wykonana doskonale. Oszczędne, ale bardzo ładne grafiki. Bardzo czytelna i intuicyjna ikonografia pomaga w grze i właściwie nie potrzeba odwoływać się do instrukcji.

Pomoc w postaci zasłonki i dwóch kart jest wystarczająca.

„Noblemen” będzie konkurował o miano najlepszej gry rodzinnej w moim domu, z takimi tytułami jak Stone Age czy Fresco. Sam temat jest bezpieczny. Nie trzeba słuchać: „Walczą ze sobą jakieś robale!” ( gdy gramy w gry z elementami fantasy).

Bardzo pozytywnie się zaskoczyłem, gdyż spodziewałem się czegoś około Carcassonne czy Alhambry. A tu  taka „poważna rozgrywka”. Niektórym może zabraknąć interakcji między graczami, dlatego zaliczę ją do grupy potyczek familijnych.

Do zagrania potrzeba bardzo dużo miejsca. Gra ma dwa razy więcej kafelków niż Carcassonne i na dodatek nie budujemy wspólnego terytorium.

Elementy wykonane perfekcyjnie. Jest ich bardzo dużo. Pudełko waży 2,5 kg i wypełnione jest po brzegi. Dlatego tym razem jego wielkość jest uzasadniona.

Czarek

 

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: