Przeskocz do treści

Fox Games i Budowa Zamku

24 kwietnia, 2014

Na planszówkowym świecie, pojawiło się nowe wydawnictwo. Fox Games, bo taka jest jego nazwa, dokonuje istnej inwazji. Kampanią dowodzi znany z Egmontu strateg, Jarosław Basałyga. To on był odpowiedzialny za sukces wydawanych tam gier. Teraz założył właśnie Fox Games. Rozpoczęli mocnym wejściem z kilkoma grami na raz. Pojawiło się już wiele tytułów i ciągle zapowiadane są nowe.

Miałem okazję porozmawiać z samym szefem wydawnictwa, na wiosennym spotkaniu planszówkowym, które odbyło się na Stadionie Narodowym. Jarosław Basałyga to miły, skromny człowiek, myślący o wydawaniu gier jak o misji, a nie tylko pieniądzach. Rozmawialiśmy  o zmieniającym się społeczeństwie, coraz bardziej gotowym na rozrywkę umysłową jaką są gry. I ludziach, coraz bardziej otwartych na spotkania przy grach, bez obaw, jak wypadną w oczach innych. Zastanawialiśmy się, dlaczego mamy problemy z czytaniem instrukcji.

Kompetentna ekipa wyjaśniła nam zasady Superbohaterów i Budowy Zamku oraz zagrała z nami. Piszę „nam”, bo właśnie na tym spotkaniu, całą rodziną zagraliśmy w grę Budowa Zamku. Jej twórcą jest Dominique Ehrhard. Ten sam, który zaprojektował bardzo lubianego przez nas Bumeranga. Budowa Zamku polega na układaniu ciągu kart, tak aby każda następna miała większą liczbę niż poprzednia. Karty bierzemy ze stołu, przygotowanego jak w klasycznym memory. Jest to więc wariacja na temat tej mechaniki, ale bardzo udana. Zachowała element pamięciowy, ale wprowadziła elementy strategiczne. Decydujemy od jakiej liczby zaczynamy zbieranie i jakie odstępy dajemy między nimi. Znaczenie ma też zabieranie liczb przeciwnikowi. Można też grać na punkty, zbierając postaci na kartach, za które są one przydzielane.

Obrazek

Gra świetnie sprawdza się dla grających rodzin. Zasady są na tyle proste, że rozumie je sześcio- letnie dziecko, a sama gra nie nudzi dorosłego. W pełnym składzie jest najzabawniej- najwięcej „podebrań”. Chętnie wracamy do gry. Jest szybka i pozwala na zagranie kilku partii z rzędu.

Pierwsza rzecz w wykonaniu gry, na którą zwracamy uwagę, to grafiki.Maciej Szymanowicz wykonał świetną robotę. Karty i pudełko przykuwają uwagę.

Trochę za cienkie karty, spakowane są do idealnej wielkości pudełka. To znaczy pudełka w moim ulubionym rozmiarze, dzięki któremu jest „widzialne”, a do tego jeszcze praktyczne.

Polecam grę. Prosta, przyjemna i wzbudzająca wiele emocji.

Obrazek

To początek serii wpisów o grach z Fox Games. Można powiedzieć, że dostaliśmy od wydawnictwa egzemplarze do recenzji, choć głównym przeznaczeniem jest granie w te tytuły na kółku gier planszowych, w szkole. Wydawnictwo wsparło w ten sposób Dzień Gier Planszowych- „6 oczek”, za co bardzo dziękujemy.

Czarek

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: