Skip to content

Metropolia

Maj 4, 2014

Obrazek

Wielka gra, w małym pudełku i od razu, z niemałym dodatkiem. Zdradziłem na początku, że ta pozycja mi się podoba. Gram wiele i większość tytułów mi się podoba (moja żona mówi, że wszystkie). Metropolia ma dla mnie, jak to mówią: „to coś”. I nie wiem dokładnie „co”. Pewnie wszystko zebrało się, na takie myślenie o tej grze.

Zacznijmy, więc od początku. Startujemy z polem i piekarnią (nie farmą jak jest w instrukcji) i czterema budynkami odwróconymi na stronę „w budowie”. Dostajemy monety o wartości 3. Nasze zadanie, to zbudowanie tych inwestycji. To przedsięwzięcie wymaga kasy. Tę, przynoszą nam budowane przez nas nieruchomości, w momencie gdy na kostce wypadnie odpowiednia ilość oczek. Zielone karty dają nam zysk, gdy to my wyrzucimy odpowiednią liczbę, niebieskie działają gdy ktokolwiek z graczy ma na kostce daną sumę. Są jeszcze karty fioletowe, które dają przychód w twojej turze od każdego gracza i czerwone, którymi zabierasz kasę za to, że ktoś rzucił numerek taki jak jest na twojej karcie. W swojej turze rzucamy kostką lub kostkami (dwóch możemy użyć, jeśli zbudowaliśmy swój najtańszy budynek – zadanie). Bierzemy kasę z banku, jeśli oczywiście coś zarobiliśmy. Następnie możemy coś kupić. Najlepiej zainwestować w coś takiego, co pozwoli nam zarobić jeszcze więcej w następnej turze, swojej lub innych graczy. Bo fajny jest ten moment, gdy ktoś rzuca kostką, a ty zarabiasz więcej niż on.

I to wszystko, więc zasady da się wytłumaczyć w 3 minuty.

Karty są ze sobą powiązane, więc da się tworzyć kombosy. Trzeba jeszcze rzucić odpowiedni wynik na kostce/kostkach, żeby go odpalić. Gra jest więc losowa (w dołączonym rozszerzeniu są karty, które pozwalają zmieniać wyniki na kostkach). To jedyna rzecz jakiej zabrakło mi w wersji podstawowej. Lubię losowość, ale kontrolowaną, jak u Felda. I grając pierwszy raz, myślałem o tym, że jest w grze coś z Dominiona, Osadników z Catanu, a zabrakło czegoś z gier Stefana Felda. Ten z pewnością zrównoważyłby wpływ kostek. Dodał nieruchomość, która modyfikuje wynik na kostkach; dodaje lub odejmuje 1 ; czy wprowadziłby możliwość kupowania żetoników, modyfikujących ten wynik.

Gra jest otwarta na dodatki, więc wszystko przed autorami.

Najważniejsze, że gra się po prostu przyjemnie. Trzeba coś zaplanować, są emocje związane z kostkami, jest interakcja z innymi graczami, ale nie zabójcza. Można zbudować silniczki zarabiające kasę. Wszystkiego tak, w sam raz i znośnie dla niewprawnych graczy oraz dzieci.

Oprawa graficzna bardzo mi się podoba. Wyróżnia się spośród innych gier planszowych, ale przypomina internetowe gry zrobione w technologii „flash”. I młodzi gracze czują się jak w domu. Karty czytelne, z dobrą ikonografią i bardzo ładne. Wszystkie elementy znakomitej jakości. Widziałem dwa egzemplarze i w obu była pognieciona wypraska. W instrukcji jest, wspomniany wyżej błąd. Wydawnictwo udostępniło poprawioną wersję w internecie.

Gra jest szybka. Cała rozgrywka to około 30 minut. W turze mamy niewiele do zrobienia i nie oczekujemy zbyt długo. W sam raz tyle, aby zastanowić się nad tym, co będziemy robić. Krótka rozgrywka pozwala na zagranie następnych partii.

Obok gier Kemet, Splendor i Concordia, najlepsza gra w jaką grałem w tym roku.

Gratulacje dla wydawnictwa FoxGames, za wyszukanie takiej perełki. Gry, pełną gębą dającej pograć rodzinom tak, żeby wszyscy byli zadowoleni.

Czarek

A co powiedzą koledzy z Gradania- kliknij obrazek znadplanszy-gradanie

Obrazek

Obrazek

Reklamy

From → Uncategorized

3 Komentarze
  1. Karmelka permalink

    Bez urazy, ale Pani wygląda jakby była zmuszona do gry i/lub do zdjęcia;)

  2. Do zdjęcia. Gra podobała się i sama pisała ocenę.

Trackbacks & Pingbacks

  1. Co na gwiazdkę? | W Co Gramy...

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: