Przeskocz do treści

Splendor

18 Maj, 2014

Obrazek

Tę grę powinna opisywać moja żona. Nie wiem w jaki sposób zbiera tak szybko te 15 punktów i wygrywa. Po rozgrywce jeszcze długo patrzę z niedowierzaniem na stół i sprawdzam czy mnie nie „ oszukała”.

W grze wcielamy się w bogatych kupców, handlujących kamieniami szlachetnymi. Kamienie są na żetonach i na kartach. Te na żetonach działają jak waluta, a te na kartach zabieramy na stałe, do siebie.

Wszystkie karty mają koszt wyznaczony w kamieniach (kolorowe kółka po lewej stronie karty na dole). Płacimy za nie żetonami. Zakupiona karta ma w prawym  górnym rogu narysowany kamień szlachetny. Od tej pory działa on jak żeton. Z tym, że nie musimy go oddawać przy zakupie.  Przy zbieraniu kamieni na następną kartę uwzględniamy kamienie na kartach, które kupiliśmy wcześniej. Część kart z kryształami, ma w lewym górnym rogu wydrukowaną liczbę. To punkty jakie dostajemy za tę kartę. Wszystkie karty pomagają więc w zdobywaniu następnych dóbr szlachetnych, a niektóre również punktów. Kto pierwszy nazbiera ich na łączną sumę 15- wygrywa.

Jak wygląda giełda?

Zaczynamy z niczym. Na środku rozkładamy karty z widniejącymi na nich kamieniami, 3 rzędy po 4 karty. Przy każdym  pozostawiamy stos, z którego będziemy uzupełniali pobrane karty. Pod nimi kładziemy  żetony, na których widnieją kamienie w pięciu kolorach, po cztery na stosie i złoto, które działa jak joker. Nad kartami wykładamy kartoniki , które informują nas za jaki układ kart dostaniemy bonus, jeśli dokonamy tego pierwsi.

A jak handlujemy?

W naszej turze możemy:

-zabrać 3 żetony w różnych kolorach

-zabrać 2 żetony w jednym kolorze jeśli na stosie są 4 takowe

(Można mieć najwyżej dziesięć żetonów u siebie.)

-zabrać jedną kartę  ze środka, lub w ciemno z któregokolwiek pliku do ręki i dobrać jedno złoto (aby wyłożyć ją do siebie na stół, należy zapłacić odpowiednią ilość kamieni, jej koszt)

-zapłacić za wybraną kartę ze środka stołu i położyć przed sobą (uzupełnić miejsce nową kartą z pliku)

-ta karta pomoże nam przy zakupie następnych

Prosta mechanika i bardzo wciągająca. Nie buduje się skomplikowanych kombosów , ale trzeba za to reagować na bieżąco. Liczy się spostrzegawczość, szybkość i jeszcze coś o czym nie wiem, bo przegrywam. Gra jest ładnie zilustrowana z odczuwalnym klimatem giełdy . Pewnie mogłaby być o czymkolwiek innym. Nie ulega wątpliwości jedno, to świetnie wymyślona układanka, o prostych regułach, dla kilku, a nie jednego gracza. Wszystko polega na zoptymalizowaniu ilości ruchów dających sukces. Jest w tym coś z ekonomi i zarządzania. Ładne, proste, rodzinne, szybkie- murowany kandydat do Spiele des Jahres w tym roku. Szanse rosną jak wspomni się o tym, że gra znakomicie nadaje się  na  początek przygody z planszówkami. Mechanika gry jest na tyle prosta ,że spokojnie mogą w nią zagra dzieci młodsze niż dziesięcioletnie. Wystarczy, aby na początku nie zaczynały z niczym. Dajcie im jedną, dwie, czy trzy karty z pierwszego rzędu. Wtedy i dzieci i dorośli będą mieli sporo zabawy.

Może się podobać pod względem wykonania. Pancerne żetony z kamieniami szlachetnymi, chociaż kamyki byłyby bardziej klimatyczne. Karty dobrej jakości ze świetnymi grafikami. Wszystko zapakowane w za duże  pudełko z funkcjonalną wypraską. Moim zdaniem mogłaby być bardziej przenośna. Po rozłożeniu, nie zajmuje zbyt wiele miejsca na stole i gra się w nią szybko. W sam raz aby zagrać w czasie przerwy, czy oczekując na kogoś. Zwłaszcza, że tłumaczenie reguł trwa 2 minuty.

Wróżę tej grze duży sukces. W swoich planach wydawniczych, ma ją polskie wydawnictwo Rebel. Myślę, że będzie to strzał w 10. Najlepsza prosta gra w jaką grałem w tym roku. Polecam.

Obrazek

 

Czarek

From → Uncategorized

6 Komentarzy
 1. Michał permalink

  Czytałem recenzje tej gry w innych miejscach i Wy tylko utwierdziliście mnie w przekonaniu, że trzeba to kupić. A teraz jeszcze Rebel sprzedawał w promocyjnej cenie, więc sprawiłem sobie z żoną prezent na święta. 7-letni syn też złapał zasady i emocje były spore. Dla mnie Splendor to rewelacja jesli chodzi o prezentacje świata gier planszowych ludziom, którzy granie skończyli na Eurobusiness’ie. Bardzo nas wciągnął. Przez to, że nie jest zbyt długi ciagle jest ochota na kolejną rozgrywkę.
  Ja sądząc po ocenach, które widuje u Was w recenzjach mam podobne podejście – mało która gra mi się nie podoba. Zagrałem w jakies 20 planszówek i może ze 2 mnie nie zachwyciły, ale i tak do nich wracam, bo pewnie nie wyłapałem czegoś co pozwoli je polubieć 😉

  • Dzięki za miłe słowa. Cieszę się, że gra sprawiła Wam radość. Splendor to rewelacja tego roku.
   Są gry, które nam się nie podobają. Mamy jednak komfort oceny tylko tych, które lubimy.
   Niewiele jest takich, które mi się nie podobają:)

 2. Piotrek permalink

  Witam,
  przed wszystkim gratuluję świetnego bloga, często korzystam z dostępnych tu recenzji:)
  A teraz sprawa która mnie tknęła, cytuję:
  „Gdy mamy już którąś u siebie, następna karta z takim samym kamieniem jest tańsza przy zakupie, o te „ kółka” na poprzedniej karcie. Różnicę dopłacamy w żetonach.”
  „Jeśli będziemy kupować następną kartę z kamieniem w tym samym kolorze, jej cena będzie pomniejszona o to, co znajduje się na karcie już leżącej. Oczywiście linia kart kryształów musi być w tym samym kolorze.”
  O ile się nie mylę, nie do końca o to chodzi. Karty, które leżą już przed nami działają tak samo jak określone żetony i można za nie kupować kolejne karty, z tym, że nie trzeba ich oddawać. Ale kolor kupowanego kamienia nie ma tu nic do rzeczy, nie musi być taki sam:)
  Mam nadzieję, że pomogłem i zdanie „Liczy się spostrzegawczość, szybkość i jeszcze coś o czym nie wiem, bo przegrywam.” będzie można edytować:)
  Pozdrawiam,
  Piotrek

Trackbacks & Pingbacks

 1. Nominanacje Spiele des Jahres 2014- oficjalne | W Co Gramy...
 2. Co na gwiazdkę? | W Co Gramy...

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: