Skip to content

Wakacyjne Karcianki część 2

Lipiec 23, 2014

wakacyjne-karcianki
Wakacje to zawsze trochę więcej czasu na rozrywkę. Jest taki sposób spędzania czasu, któremu nie przeszkadzają ani upały, ani deszcze. Nie zachęcam do grania cały czas. Lepiej mimo wszystko pojeździć na rowerze, ale jak cudownie jest wieczorem usiąść do prostej karcianki ze znajomymi. Czyli najlepiej zastosować „złoty środek”. Jakoś to wszystko godzić. Polecam proste gry w karty, bo szkoda tracić czas na tłumaczenie reguł. Nie wszyscy muszą być takimi zapalonymi graczami jak na przykład ja i bardziej wolą grać, niż uczyć się zasad. Karcianki dlatego, że łatwo je zabrać i trudniej zgubić elementy. Chcę mieć przyjemność z gry, a nie myśleć ile elementów zgubimy.
Będzie więc przegląd łatwych, rodzinnych karcianek. Łączy je to, że są właściwie o niczym. Mają oczywiście jakiś temat, ale mógłby on być zupełnie inny. To w niczym nie przeszkadza, a zwłaszcza w grze. Spróbujemy jednak, żeby tematyka gier łączyła się z wakacjami. Ważne jest też, żeby czas rozgrywki oscylował w granicach około 30 min. Taki przedział czasowy pozwala na zagranie kilka razy, tak, aby wszyscy mieli szansę się odegrać. No i najważniejszą cechą łączącą wakacyjne gry jest to, że sprawdzają one nasze szczęście. Nie wszystko zależy od nas. Dlatego pojawiają się emocje: śmiech, złość. Taka namiastka przygody. Wszystko pasuje do wakacyjnego czasu.
fungi-elementy
Idziemy do lasu na grzyby. To następna wakacyjna rozrywka, bardzo ceniona w naszym kraju, ale to nie nasz rodak zaprojektował tę grę. „ Morels ” aka „ Fungi” wymyślił Brent Povis, czyli Amerykanin, a wydało wydawnictwo Pegasus Spiele. Im dalej w las, tym więcej patyczków- nimi będziemy płacić. Mamy las z ośmiu kart. Te najbliżej naszych stóp bierzemy za darmo, każda następna za jeden patyczek więcej. Zbieramy grzyby takiego samego rodzaju i smażymy na patelni. To daje nam punkty. Patyczki zdobywamy za sprzedaż grzybów. Możemy jeszcze zbierać w nocy lub trafić na muchomora. Pierwsze dobre, drugie złe. Gdy ulepszymy potrawę masłem i cydrem, zdobywamy jeszcze więcej punktów. Karty nie wzięte, przesuwają się do ściółki, a najbliższa spada do niej. Ściółkę też możemy zabrać i to za darmo, ale nie możemy przekroczyć limitu 8 kar na ręku, chyba że, mamy koszyk, który zwiększa nasze możliwości noszenia o 2 karty. Nie zabrana ściółka ulega rozkładowi. Trochę długo o mechanice, ale jest ciekawa i przypomina trochę chodzenie po lesie, zwłaszcza, że graficznie las oddany jest pięknie. Można powiedzieć, że gra jest klimatyczna. Gra kończy się gdy przejdziemy las, czyli skończy się stos. Trwa to około 30 min.
Na początku wszystko może wydawać się zbyt skomplikowane, jak na prostą grę karcianą. Trzeba po prostu rozłożyć elementy i iść w las, bo gra jest intuicyjna. Grać może tylko dwie osoby. Jest trochę emocji. Jak na grzybach. Coś się znajdzie, czegoś nie, a coś zdarza się pominąć. A punktów jest więcej, gdy usmażymy jak najwięcej takich samych grzybów. Lubię zbierać grzyby i to najlepiej jednego rodzaju. Jak więc nie lubić tej gry.
fungi

szaolin-panda-elementy
A teraz trochę sportu. „ Szaolin Panda” aka „Yin Yang” Reinera Knizi wydane przez Egmont. Nie , nie da się doczepić tematu do gier tego autora. Szaolin to zarządzanie liczbami, które nam się trafiły. Mniejsze biorą białe znaczniki, większe czarne. Białe i czarne równoważą się. A wszystko polega na tym, żeby znaczników mieć jak najmniej. Mam problem z tą grą, bo zawsze nabieram się na to, że jest taka logiczna, matematyczna, a w rzeczywistości jest sprawdzeniem naszego szczęścia. I dla wakacyjnej gry nie jest to zarzut. Są emocje. Wykładamy zakryte karty, odkrywamy i oceniamy kto co zabiera.
Egmont robi ładne gry, ale ta jest brzydka, choć wykonana solidnie. Normalnie dałbym jej 6,5 na 10. Jednak wszystkim osobom, którym pokazywałem tę grę bardzo się podobała. Byli wśród nich dorośli przedstawiciele różnych zawodów i dzieci. Uległem presji i podwyższyłem o 1. Gra się płynnie i szybko. Czas zależy od ilości graczy, bo gramy tyle setów ilu jest graczy, po 9 tur w jednym.
szaolin-panda
Czarek

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: