Skip to content

Legendy Krainy Andor

Sierpień 8, 2014

andor
Najpierw krótko o zasadach. Jest jak w przygodowych grach komputerowych. Wybieramy postać i do przodu, ale nie bez sensu. Idziemy grupą i mamy zadanie do wykonania. Wędrujemy 7 godzin i to jedyny dzień pracy, który chce się wydłużać. I jest taka możliwość. Po zakończeniu dnia oraz zabiciu wroga, przesuwamy pionek narratora. Gdy ten dotrze na pole N zostajemy rozliczeni. Narrator odsłania kolejne fragmenty legendy, te przynoszą nowe zadania. Zadania, jak to w przygotówkach: „weź coś od kogoś i zanieś komuś innemu, a przy okazji zabij trochę potworów”. Walczymy kostkami dbając o to, żeby odpowiednio podnieść swoją siłę, a ruch o jedno pole, to jedna godzina dnia. Prosty system pozwalający skupić się tylko na grze.
Najlepszym świadectwem na to, jak mocno przeżywa się dane zadanie jest to, że dziewczyny przeniosły grę w zabawę na podwórku. Czarodziejka i Rycerka odgrywały role: dostarczały list, wysyłały sokoła i walczyły z Gorami. Mnie i młodszej córce gra spodobała się od pierwszego wejrzenia. Żona i starsza córka oceniły ją dość surowo, ale nie zrezygnowały. Przemierzamy, więc Andor raz po raz i ciekaw jestem ich ocen po większej ilości rozgrywek.
andor-ocena1
Zadania nie są wcale takie proste. Wymagają pomyślenia i znalezienia sposobu na ich realizację. Nie jest więc tak, że przejdziemy każdą legendę za pierwszym razem. Gdy zrealizujemy całe zadanie, to tak jak w grze komputerowej – najlepiej trochę odczekać. Dla niecierpliwych ratunkiem są nowe scenariusze, a niecierpliwi ambitni mogą sobie zrobić swoje.
Legendy krainy Andor zaprojektował Michael Menzel, znany do tej pory w świecie planszówkowym z ilustracji. I to ilustracji znakomitych. Andor nie byłby Andorem, gdyby nie plansza. Moim zdaniem znakomita. Nie dość, że jest świetnie namalowana i oddaje klimat, to jeszcze ma dobrze rozplanowane pola. Wszędzie jest odpowiednio „daleko”:-) . No i są wszystkie lokacje potrzebne w dobrej przygotówce, a jeszcze na dodatek jest dwustronna. Druga strona przedstawia część podziemną krainy.
andor-plansza
Gra się znakomicie i szybko. Łatwo wczuć się w bohatera, choć jego reprezentacja na planszy jest brzydka. Uważam, że obrazki postaci nie udały się autorowi, choć zupełnie nie przeszkadza to w grze. Można sobie wziąć plastikowe figurki z innej gry, albo czekać na dodatek z takowymi.
Jest to pozycja zespołowa. I zawsze przy tego typu grach pojawia się pytanie: czy nie jest tak, że jest jeden dowódca a reszta statystuje? To zawsze jest zależne od grających. Tu plan trzeba ustalać wspólnie, a z większością wrogów walczyć razem. Ciekawe jest też to, że oprócz misji zespołowej, każdy ma też zadania indywidualne. Siła postaci jest podobna. Sprytnie różnią się sposobem rzucania kośćmi podczas walki, ale nie mają właściwie zdolności indywidualnych. My gramy zawsze tymi, których wybraliśmy na początku, więc trochę się już przywiązaliśmy. Dobrze we współpracy pomaga sokół, który wymienia rzeczy między grającymi. Gra daje więc możliwość grania zespołowego, nawet przy różnym wieku grających.
andor-elementy
Ten tytuł jest znakomitym wyborem dla grających rodzin. Współdziałamy, a i tak nagramy się indywidualnie, bo każdy realizuje jakąś część zadania na rzecz grupy. Nie da się iść cały czas razem, choć trzeba się spotykać w celu pokonania silniejszych nieprzyjaciół.
Wykonanie gry jest bardzo dobre. O grafikach wspomniałem i przypomnę tylko, że plansza jest obłędna. Instrukcja to oddzielna sprawa. Jest wzorowa i powinna być przykładem dla innych autorów. Ciekawym pomysłem jest tutorial, który przeprowadza nas za rączkę przez pierwszą legendę. W następnych skupiamy się już tylko na wykonaniu zadań.
Zapaleńcy przejdą pewnie Andor w tydzień. Potem gra jest właściwie do odłożenia, albo do odsprzedania. Na dodatek jest dość droga, ale warto ją kupić. Dla starszych będzie wspomnieniem sesji RPG, dla młodszych dobrym wprowadzeniem do gier, gdzie trzeba opowiadać, budować klimat i wczuwać się w rolę.
Warto dawać kolejną szansę. Świadectwem oceny dziewczyn po kilku rozgrywkach.
andor-ocena-2
Czarek

Reklamy

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: