Przeskocz do treści

Co na gwiazdkę?

14 grudnia, 2014

mikołaj3 kopia

Nie jest tajemnicą, że Mikołaj przynoszący planszówki mieszka u niektórych graczy na stałe. Zadomowił się. W tym roku z pożytkiem dla gospodarzy, bo dobrymi grami w tym sezonie obsypało jak śniegiem w ostatnich ostojach wokół Bieguna Północnego. I gdyby tak ten Mikołaj miał doradzić tym innym kolegom, co to robią raczej w skarpetkach, perfumach i takich tam zbędnych rzeczach, to co by powiedział? Jest praktyczny, to połączył to z podsumowaniem tego roku. I do wora załapały się:

pic1980675_t

Concordia- coś dla inteligencików o zamiłowaniach historycznych, czy jakichkolwiek, bo gra nie jest klimatyczna. Za to jest szybka i ma proste klarowne reguły. Plansza i elementy bardzo ładne. Duża regrywalność. Gra się dobrze w małym i dużym składzie.

Raczej dla graczy, ale nada się też dla rodzin. Jeżeli kogoś lubisz i wiesz, że gra w planszówki, podaruj mu tę grę. Jedynym problemem może być to, że już ją ma. Mechanika nie jest nowatorska, choć wykorzystane w nowy sposób, znane wcześniej rozwiązania są świetnie połączone i działają znakomicie. Proste zasady dające wiele możliwości na planszy.

Prezent, który chyba najbardziej ucieszył mnie w tym roku. Koniecznie zapakować, żeby zakryć brzydką okładkę.

nasz recenzja

pic2055255_t

Five Tribes- wygląda jak zabawka. Dzieciom bym tego nie dał, bo pogubią tych ludzików, co się ich bierze w garstkę i przenosi, choć ogarnięty dziewięciolatek reguły złapie, a i coś tam zawsze ugra. Gra wygląda jak prezent. Pudełko jest tak ładne, że nie trzeba zawijać w papier.

nasza recenzja

pic1949286_t

Port Royal- przewijamy deck i łapiemy co dla nas. Sprawdzamy nasze szczęście i nerwy zbierając karty. Proste, szybkie i przyjemne. Losowa gra, w której nie powinniśmy mieć żalu do współgraczy. Bardzo dobry chwiler.

nasza recenzja

pic1904079_t

Splendor- zbieranka bez klimatu, ale z bardzo sprawną mechaniką i ładnym ubraniem. Klarowność mechaniki i szybkość rozgrywki, prowokuje do kilku gier pod rząd. Niektórzy uważają, że gra uzależnia. Logiczny pasjans dla wszystkich. Poza tym, kto nie chciałby porobić w kamieniach szlachetnych.

nasza recenzja

pic1955316_t

Metropolia- gra dla rodzin i dzieci, czyli klasyczny prezent, na dodatek w rozsądnej cenie. Przebój debiutującego w tym roku polskiego wydawnictwa FoxGames. Proste zasady, możliwość budowania kombosów, ale odpalanych gdy sprzyja nam szczęście. Na dodatek gramy w budowanie miasta, a sporo ludzi to lubi. Jest, więc spora szansa, że ten prezent może być trafiony.

nasza recenzja

pic1965255_t

Abyss- coś dla estetów. Ta gra pokazuje jak spójnie, klimatycznie i pięknie zilustrować grę. Ikonografia też jest ładna, ale można by popracować nad” czytelnością”. Oprócz obrazków dostajemy prostą, przyjemną karciankę o zbieraniu kart. Małe karty sojuszników, zamieniamy na duże – lordów. Sprawnie i ciekawie zrealizowana licytacja kart sojuszników. Lordowie z zagwostką: punkty czy możliwość zaprzestania działań. Sprawna rozgrywka w krótkim czasie. Nawet jak ktoś nie będzie gra,ł to taki prezent może służyć jako ozdoba.

pic1950534_t

Abluxxen- po 30 latach od wydania „6 bierze”, pan Cramer stworzył „nowego klasyka”. Abluxxen ma wszelkie podstawy aby stać się tak popularny jak „6 birze”. Ciekawa, nowatorska mechanika. Inteligentna karcianka na kilka chwil, w którą można zagrać w każdym momencie.

pic1591406_t

Nations- w grze występują postacie i miejsca historyczne, więc powinna zadowolić pasjonatów historii. Rozgrywka prowokuje do rozmów związanych z tematem gry, którym jest budowanie cywilizacji. Naprawdę rozgrywka daje poczucie tworzenia państwa i nie trwa 150 godzin. Grę powinni też docenić kolekcjonerzy książek, bo gra nagradza takowych. Tu mądrość jest w księgach, a nie w internecie. Podobają mi się ilustracje, zwłaszcza, że na okładce jest Maria Curie- Skłodowska. Rozrywka raczej dla graczy, ale ambitna rodzina powinna dać radę, bo zasady są proste, choć czas rozgrywki poniżej 2h nie spada. Zawsze można zagrać tylko dwie, a nawet jedną epokę.

pic1954182_t

Pośród gwiazd- jeśli komuś znudziło się budowanie cudów w „7 cudów” to wyszła w tym roku gra, która może Wam pomóc, jeśli dalej jesteście fanami tej mechaniki. Do draftu dodano tu układanie kart, według ustalonych reguł jak w grach kafelkowych. Wyszła z tego fajna gra w klimacie kosmicznym, bo nasze zadanie to budowanie baz w tych niesprzyjających warunkach.

nasza recenzja

pic2077391_t

Osadnicy- Narodziny Imperium- w pełni polski reprezentant na tej liście. Ignacy Trzewiczek przefiltrował bardzo dobrą Nową Erę i otrzymaliśmy Osadników-Narodziny Imperium. Grę bardzo dobrą, na dodatek przyjazną ze względu na reguły. Postkapitalizmu mam dużo na codzień, więc świat Neuroshimy mnie rusza. Zabawne komiksowe narody w Osadnikach – tak. Znakomita karcianka, a takich nigdy dosyć.

nasza recenzja

pic2202201_t

Badacze Głębin- jeszcze nie zagrałem,  ale polecam w ciemno. Stefan Feld nie zawodzi w projektowaniu sucharków dla lubiących pomyśleć. Zapewne jest tak i tym razem. Zwolennik tego autora zapewne powie wam, że chce tę grę, a ten kto nie lubi, powie wszystko, tylko nie Feld. Tu Mikołaj ma prostą robotę.

pic2026711_t

Koncept- kalambury w nowy sposób. Hasła pokazujemy na planszy z obrazkami poukładanymi w różnych kategoriach. Niby dalej to tylko kalambury, ale gra sprawdza się znakomicie. Zabawa zależna od współgraczy, ale zazwyczaj jest wiele śmiechu. Grę można wykorzystać do nauki języków i innych dziedzinach edukacyjnych.

nasza recenzja

Dla rodzin, które chcą pograć:

Abyss

Istanbul- nasza recenzja

Metropolia

Splendor

Dla rodzin, które chcą się pobawić:

Koncept

Port Royal

Abluxxen

Duszki- nasza recenzja

Dla grających:

Concordia

Five Tribes

Badacze Głębin

Osadnicy- Narodziny Imperium

Dla grających , którzy lubią pograć dłużej:

Nations

Dla dzieci:

Cappuccino

Mniam Mniam- nasza recenzja

Duszki

Metropolia

Na imprezę:

Koncept

Bang -gra kościana-nasza recenzja

Sherif

P.S Mikołaju wszystkie gry dostępne w polskich sklepach. Nie musisz taskać z Twojej ojczyzny.

Czarek

From → Uncategorized

Dodaj komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: